Stowarzyszenie dla Dzieci z Domu Dziecka w Trzcińsku-Zdroju

Niedzielny dzionek w Cedyni

Wiele niezapomnianych wrażeń przeżyliśmy podczas imprezy historycznej pod Cedynią. Inscenizacje bitew, rekonstrukcje dawnych budowli i strojów, smaczne jedzenie i tylko ta pogoda…Wyjazd ten mógł się odbyć dzięki wsparciu pani Agnieszki Krasowskiej za co bardzo dziękujemy. Równie wspaniale przyjęli nas strażacy z OSP Cedynia.

Na pięknym terenie, u podnóża legendarnej góry Czcibora zlokalizowany został obóz rekonstruktorów średniowiecznych dziejów państwa polskiego. Mieliśmy okazję z bliska przyjrzeć się wszystkim uczestnikom. Dzięki obecności pedagoga trzcińskiej podstawówki pana Jarka Płotkowskiego dzieciaki poznały wiele ciekawostek historycznych. Była też okazja do pozowania do pamiątkowych zdjęć.

Nie mogło zabraknąć skoków i gonitw po wzgórzach. Kilka osób pofikało koziołki zbiegając  z pagórków, ale nikt  oczywiście nie ucierpiał.

Duże wrażenie wywarły pokazy walk, w tym odtworzenie sławetnej bitwy pod Cedynią, kiedy to wojska polskie sprały niemieckich margrabiów. Zaprezentowane z humorem zdarzenia wzbudzały co chwilę oklaski widowni. A już same popisy walczący robiły wyjątkowe wrażenie.

O pełne żołądki zadbali panowie strażacy, którzy zorganizowali grilla. Zabawa została skończona przedwcześnie ze względu na ulewę, która pokrzyżowała dalsze plany imprezowe. Jeszcze na koniec wszyscy otrzymali lody zafundowane przez panią Agnieszkę i można było wracać do domu.