Stowarzyszenie dla Dzieci z Domu Dziecka w Trzcińsku-Zdroju

Szkolny 3 dniowy rajd rowerowy

To był wyjątkowy weekend dla prawie trzydziestki uczniów. Odbyła się już 10 edycja 3 dniowego rajdu rowerowego. Tym razem zatytułowana w taki sposób, aby upamiętnić odzyskanie niepodległości przez naszą ojczyznę. Nie mogło zabraknąć tam i naszych dzieci i opiekunów. Jesteśmy w tym przedsięwzięciu od samego początku.
Już dekadę panowie Jacek Limanówka, Jarosław Płotkowski i Piotr Przytuła organizują dla kolejnych roczników to niesamowite przedsięwzięcie. W tym roku, w jubileuszowym wydaniu rajdu opiekunami byli nasi absolwenci, Natalia Politowska, Maciek Rychliński, Karol Gontarz, którzy przed laty sami jako uczniowie przemierzali szlaki. Natalia była jedną
z uczestniczek pierwszej edycji rajdu rowerowego. W taki piękny sposób historia zatacza swe koło. A sam rajd rozpoczął się w piątek po godzinie 15. Po pożegnaniu przez panią dyrektor Violettę Papież rowerzyści wykonali rundę honorową po ulicach Trzcińska i udali się w kierunku Strzeszowa. Ponad 30 osobowa grupa przemierzała trasę pośród lasów, pól i ciekawych miejsc powiatu gryfińskiego. Pierwszy dzień przyniósł 25 km i nocleg
w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Swobnicy. Tutaj dzieci podzielone na grupy rozlokowały się w salach lekcyjnych. Czas wypełniony był rozgrywkami sportowymi, zabawą, integracja uczniów i opiekunów.
Drugi dzień był wyzwaniem nie lada. Dystans do przejechania to blisko 60 km. W Baniach rolę przewodników przejęli panowie Andrzej Krywalewicz i Wojciech Surowiak. Pasjonaci regionu zorganizowali trasę po okolicach gmin Banie i Gryfino. Rowerzyści przemierzali szlak przez Lubanowo, Borzym, Rożnowo co chwila natykając się na interesujące miejsca związane z historia i przyrodą. Trasa biegła w większości bezpiecznymi dla rowerów trasami, tak aby można było delektować się pięknem naszej małej Ojczyzny. Nie zabrakło ciekawostek historycznych i barwnych opowieści snutych przez pana Andrzeja. Wszyscy rowerzyści ukończyli ten etap jazdy, a na deser zwiedzono zamek w Swobnicy gdzie pan Krzysztof Pezda ze stowarzyszenia Przy-stań w Swobnicy opowiadał historię budowli. Młodzi historycy byli pod wrażeniem budowli i widoków rozpościerających się z wieży.
Ostatni dzień rajdu to czas porządków i powrotu do domu. Wielu z jadących już zadeklarowało udział w kolejnej edycji rajdu 3 dniowego. Wielkie brawa dla śmiałków, którzy mimo wielu przeciwieństw pokonali swe słabości i ukończyli długą, wymagającą trasę. Podsumowując w trzy dni przejechano 102 kilometry.
Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim uczestnikom i opiekunom. Podziękowania dla pana dyrektora Grzegorza Śliwki za możliwość nocowania w szkole. Dziękujemy panom Dariuszowi Koster i Grzegorzowi Biel za transport ekwipunku. Specjalne podziękowania dla zarządu powiatu gryfińskiego za dofinansowanie całej imprezy.